|
|
2 minut czytania

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej od 2018 roku

Ulga rehabilitacyjna przewiduje odliczenie m.in. wydatków związanych z utrzymaniem przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczone do I grupy inwalidztwa, psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej.

zmiany w uldze rehabilitacyjnej
Sprawdź w najnowszym artykule – jakie zmiany od 2018 roku następują dla podatników, mających prawo do zastosowania ulgi rehabilitacyjnej.

I. Pies asystujący

Ulga rehabilitacyjna przewiduje odliczenie m.in. wydatków związanych z utrzymaniem przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczone do I grupy inwalidztwa, psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej. Począwszy od 2018 ulga obejmie wszystkie osoby niepełnosprawne, które ponoszą wydatki na psa asystującego.

II. Dokumentowanie wydatków na używanie samochodu osobowego (ograniczenie dokumentacji ulgi)

Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnicy mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, mogły odliczać wydatki na użytkowanie samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ulga dotyczy samochodów osobowych, stanowiących własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej Organy mogą żądać dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, natomiast dla zastosowanych ulg w dochodach od 2018 roku organy nie będą mogły żądać tego rodzaju dokumentacji.

III. Podwyższenie limitu dochodów osoby pozostającej na utrzymaniu

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia i synowe, chociaż sami nie pozostają osobami niepełnosprawnymi. Warunkiem korzystania z ulgi jest to, aby osoby pozostające na utrzymaniu nie osiągały dochodów wyższych niż limit określony w ustawie – od 2018 limit ten wzrasta z 9 120 zł do 10 080 zł.   Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003