|
|
2 minut czytania

Zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach

Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o spadkach i darowiznach.

ustawa o podatku od spadków i darowizn

Zasady opodatkowania otrzymanego spadku lub darowizny zostały uregulowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje zasady powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Pewna grupa osób po spełnieniu ustawowych warunków może skorzystać ze zwolnienia z opłacania tego podatku, ponadto w zależności do stopnia pokrewieństwa stawki podatkowe są zróżnicowane. W dzisiejszej publikacji przedstawimy zmiany, jakie zostały wprowadzone do ustawy, ale tytułem wstępu przypomnimy czego dotyczy ta ustawa.

Spadki i darowizny – kiedy można nie płacić?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod warunkiem, że zostanie zgłoszone nabycie rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego do naczelnika urzędu skarbowego.

W przypadku darowizny środków pieniężnych należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu przekazania. Zgodnie z ustawą musi to być przelew na rachunek bankowy lub przekaz pocztowy. Niedotrzymanie wspomnianego terminu powoduje powstanie obowiązku podatkowego na zasadach obowiązujących dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej. Ustawa zmieniająca ustawę o podatku od spadków i darowizna objęła zwolnieniem podmiotowym dodatkową kategorię osób.

Jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o podatku od spadków i darowizn?

W ustawie zmieniającej (Dz. U. 2020 poz. 1761) wprowadzono następujące zmiany:

  1. Za zstępnych w rozumieniu ustawy uznano również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
  2. Za wstępnych w rozumieniu ustawy uznano osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Ustawa zmieniająca weszła w życie z dniem 27 października 2020 r., natomiast do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed jej wejściem w życie, a więc przepisy dotychczasowe.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 28 czerwca 2021 o 01:18
    Sprawa spadkowa

    Mam pytanie czy bedziemy musialy 3 siostry spadkobiercy po zmarlych rodzicach w 2000r i 2004 roku zaplacic podatek od domu i gosposporstwa jesli chcemy przeprowadzic w sadzie spadek w tym roku?
    Zaznaczam ze 1 siostra mieszka w tym domu od zawsze. Czytalam ze dla grupy 0 nie ma podatku jesli zglosi sie w US postanowienie sadu o przyjecie spadku do 6 miesiecy na druku SD-Z2 Dziekuje

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Jaka ustawa reguluje zasady opodatkowania spadków i darowizn?

    Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r.
  2. Co nowego wprowadza ustawa zmieniająca ustawę o podatku od spadków i darowizn?

    Dzięki zmianie zwolnieniem podmiotowym została objęta dodatkowa kategoria osób - więcej szczegółów w artykule.
  3. Gdzie można znaleźć ustawę zmieniającą?

    W Dzienniku Ustaw z dnia 12 października 2020 r., pod poz. 1761.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie