Zasady opodatkowania otrzymanego spadku lub darowizny zostały uregulowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje zasady powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Pewna grupa osób po spełnieniu ustawowych warunków może skorzystać ze zwolnienia z opłacania tego podatku, ponadto w zależności do stopnia pokrewieństwa stawki podatkowe są zróżnicowane. W dzisiejszej publikacji przedstawimy zmiany, jakie zostały wprowadzone do ustawy, ale tytułem wstępu przypomnimy czego dotyczy ta ustawa.
Spadki i darowizny – kiedy można nie płacić?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod warunkiem, że zostanie zgłoszone nabycie rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego do naczelnika urzędu skarbowego.
W przypadku darowizny środków pieniężnych należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu przekazania. Zgodnie z ustawą musi to być przelew na rachunek bankowy lub przekaz pocztowy. Niedotrzymanie wspomnianego terminu powoduje powstanie obowiązku podatkowego na zasadach obowiązujących dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej. Ustawa zmieniająca ustawę o podatku od spadków i darowizna objęła zwolnieniem podmiotowym dodatkową kategorię osób.
Jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o podatku od spadków i darowizn?
W ustawie zmieniającej (Dz. U. 2020 poz. 1761) wprowadzono następujące zmiany:
- Za zstępnych w rozumieniu ustawy uznano również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
- Za wstępnych w rozumieniu ustawy uznano osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
Ustawa zmieniająca weszła w życie z dniem 27 października 2020 r., natomiast do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed jej wejściem w życie, a więc przepisy dotychczasowe.
Mam pytanie czy bedziemy musialy 3 siostry spadkobiercy po zmarlych rodzicach w 2000r i 2004 roku zaplacic podatek od domu i gosposporstwa jesli chcemy przeprowadzic w sadzie spadek w tym roku?
Zaznaczam ze 1 siostra mieszka w tym domu od zawsze. Czytalam ze dla grupy 0 nie ma podatku jesli zglosi sie w US postanowienie sadu o przyjecie spadku do 6 miesiecy na druku SD-Z2 Dziekuje