Brak konieczności składania umotywowanego wniosku o zwrot VAT oraz skrócenie terminu dla ulgi na złe długi. Kliknij i dowiedz się więcej na temat zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Nie daj się zaskoczyć!
Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęła obowiązywać część zmian, jakie resort finansów postanowił wprowadzić w ustawie o podatku od towarów i usług. Co nowego pojawiło się w przepisach podatkowych w zakresie VAT?
Od stycznia 2019 roku podatnicy nie muszą składać (wraz z deklaracją) umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Zgodnie ze stanowiskiem ustawodawcy, składanie takiego odrębnego wniosku jest zbyteczne, ponieważ samo złożenie deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, wraz z określonym terminem zwrotu może być traktowane jak taki wniosek. Co ważne, brak konieczności składania odrębnego wniosku o zwrot VAT obowiązuje od deklaracji składanych za okresy rozliczeniowe przypadające po 31 grudnia 2018 r.
Od 1 stycznia 2019 roku uległ skróceniu okres, po którym wierzycielowi przysługuje prawo do skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Zmiany wprowadzone w ust. 1a art. 89a ustawy o VAT pozwalają podatnikom na zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz związanego z nią podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które nie zostały także zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 90 dni (a nie 150 dni, jak było dotychczas). Nowy termin ma zastosowanie do należności powstałych przed 1 stycznia 2019 roku, jeśli 90 dni od terminu zapłaty mija po 1 stycznia 2019 roku (np. do faktury z terminem płatności do 20 października, ale nie do faktury z terminem płatności na 20 września).
Co ważne, nowelizacja przepisów w zakresie ulgi na złe długi oznacza także analogiczne zmiany po stronie dłużników. Obecnie są oni zobligowani do dokonania obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z niezapłaconej faktury w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.
Stawki VAT w wysokości 23%, 8%, 7% zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych oraz 4% stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówkarskie, miały obowiązywać do 31 grudnia 2018 r. Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2392) dotycząca skorelowania poziomu stawek podatku ze stanem finansów publicznych, zakłada uzależnienie poziomu stosowanych stawek VAT od kondycji gospodarki, a więc i stanu finansów państwa oraz podtrzymuje podwyższone stawki VAT w roku 2019 (i kolejnych).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!