Rozliczanie podatku VAT miesięcznie jest podstawowym okresem rozliczeniowym w podatku VAT. Taka forma rozliczenia VAT jest najczęściej używana przez firmy, które występują o zwrot podatku. Składając deklaracje miesięcznie zdecydowanie szybciej dysponują środkami ze zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego. Istnieje również możliwość rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych. Ten sposób jest z kolei bardziej przyjazny dla firm, które zobowiązane są do zapłaty podatku VAT do urzędu skarbowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy VAT ze sprzedaży opodatkowanej przewyższa VAT naliczony od dokonanych zakupów. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z rozliczenia kwartalnego.
Przede wszystkim z takiej możliwości mogą skorzystać tzw. mali podatnicy VAT. Zgodnie z ustawą o VAT jest to podatnik, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1.200.000 euro – 5.135.000 PLN na 2019 rok.
Dodatkowo muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Kolejnym warunkiem jest ograniczenie możliwości dostaw towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.
Jeżeli przedsiębiorca w ciągu danego kwartału lub w poprzednich 4 kwartałach dokonał dostawy towarów w tego załącznika powyżej kwoty 50.000 zł nie może skorzystać z rozliczenia kwartalnego.
Są to między innymi towary: dyski twarde HDD, dyski SSD, aparaty fotograficzne, paliwa, wyroby stalowe, metale szlachetne.
Z dniem 01.11.2019 roku art. 99 ust. 3a pkt 2 otrzymuje następujące brzmienie:
“którzy w danym kwartale lub w poprzednich 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych czynności bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł”.
Od 01.11.2019 r. zostaną uchylone załącznik nr: 11, 13 i 14 a towary i usługi, które się w nich znajdowały zostaną przeniesione do załącznika nr 15. Jak wynika z tego nowego brzmienia przepisu z możliwości rozliczenia kwartalnego nie będzie mogło skorzystać o wiele więcej firm niż do 31.10.2019 roku.
Zostaną wyłączone:
Jak widać lista jest długa a po więcej szczegółów należy zajrzeć do załącznika nr 15.
Podatnicy, którzy do tej pory składali deklaracje kwartalne, a po wejściu w życie ustawy zmieniającej o VAT będą zobowiązani składać deklaracje miesięcznie, zrobią to po raz pierwszy w rozliczeniu za okres stycznia 2020 roku.
Tak wynika z art. 11 ustawy zmieniającej ustawę o VAT.
Jeżeli przedsiębiorca nie rozliczał się kwartalnie przez pełne 4 kwartały powinien i tak zastosować się do zmienionych przepisów. A mianowicie jeżeli od 1 listopada 2019 roku w którymś miesiącu wartość dostawy towarów lub świadczonych usług z załącznika nr 15 przekroczy kwotę 50.000 zł, bez kwoty podatku VAT, wówczas przedsiębiorca będzie zobowiązany do zmiany rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny. Jeżeli przekroczenie nastąpi w listopadzie lub w grudniu 2019 roku podatnik pierwszą deklarację za okres miesięczny złoży w lutym za miesiąc styczeń 2020 roku, nawet jeżeli w miesiącu styczniu nie dokona dostawy z załącznika nr 15.
Obowiązkowy split payment od listopada – Dla kogo? Jakie limity? Sprawdź!
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!