Zatrudniasz pracowników młodocianych? Sprawdź, jakie zmiany będą wprowadzone.
W niektórych przypadkach pracodawcy decydują się na zatrudnienie pracowników, którzy nie ukończyli 18 lat. W takich przypadkach mówi się o zatrudnianiu pracownika młodocianego, a to wiąże się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami i należy pamiętać, że nie w każdych warunkach taki pracownik może być zatrudniony. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie zmiany wchodzą w związku z zatrudnianiem młodocianych pracowników.
Kiedy chcemy zdefiniować jakieś pojęcie, to sięgamy do przepisów, w naszym przypadku będzie to ustawa Kodeks pracy (KP). W tym przepisie zostały określone warunki progowe obowiązujące przy zatrudnianiu pracowników młodocianych, a poniżej opiszemy najważniejsze z nich.
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która:
|
---|
|
Jeśli pracownik młodociany nie posiada kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony
tylko w celu przygotowania zawodowego
|
Pracodawca ma obowiązek zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy
|
Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję pracowników młodocianych
|
Osoby, które nie ukończyły 15 lat lub ośmiu klas szkoły podstawowej mogą być zatrudniane na zasadach, które szczegółowo określa ustawa KP
|
Z pracownikiem młodocianym zawierana jest umowa w celu przygotowania zawodowego na czas nieokreślony. W umowie powinny być zawarte pewne dodatkowe informacje na temat:
Szczegóły na temat przygotowania zawodowego młodocianych i zasad ich wynagradzania zostały opisane w Rozporządzeniu, w którym można przeczytać m.in.:
Umowa w celu przygotowania zawodowego jest zawierana na piśmie
|
O zawarciu umowy pracodawca zawiadamia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, a w przypadku pracodawcy będącego rzemieślnikiem również izbę rzemieślniczą właściwą ze względu na siedzibę rzemieślnika
|
Nauka zawodu trwa nie dłużej niż 36 miesięcy |
---|
Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy
|
Wynagrodzenie przysługujące młodocianemu w celu przygotowania zawodowego jest obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Stosunek procentowy wynosi nie mniej niż:
|
Wynagrodzenie młodocianego przyuczanego do wykonywania określonej pracy wynosi nie mniej niż 4 % wynagrodzenia, o którym jest mowa powyżej
|
Ustawa Kodeks pracy jasno podkreśla, że nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których wykaz ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. Nowelizacja Rozporządzenia, która została dokonana niedawno, bo w miesiącu czerwcu 2023 r., ma na celu dostosowanie przepisów dotyczących ochrony pracy młodocianych do obecnych standardów, jakie obowiązują z uwagi na postęp technologiczny w licznych gałęziach przemysłu. Dodatkowo polskie przepisy muszą być zgodne z ramowymi wymaganiami wynikającymi z przepisów unijnych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia najważniejszym czynnikiem w procesie praktycznej nauki zawodu ludzi młodych jest ochrona ich zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. W załączniku nr 1 do Rozporządzenia podany został szczegółowy wykaz prac wzbronionych do wykonywania przez młodocianych. Natomiast w załączniku nr 2 wymienione są niektóre rodzaje prac wzbronionych dla młodocianych, które mogą być wykonywane przez zatrudnionych młodocianych w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest to niezbędne do odbycia przez nich przygotowania zawodowego. Dodatkowo w nowym Rozporządzeniu pewne pojęcia zostały usunięte a pewne doprecyzowane. Zmian jest dużo więc trudno jest je w pełnej szczegółowości opisać. Wszystkie informacje są dostępne w Rozporządzeniu z dnia 29 czerwca 2023 r.
Niektóre zmiany w załączniku nr 1: |
---|
Młodociani będą mogli wykonywać prace na stanowisku:
|
Niektóre zmiany w załączniku nr 2: |
|
Osobom młodym powinny być zapewnione odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Przepisy mają chronić młodocianych i muszą być respektowane przez pracodawców. Rozporządzenie, o którym pisaliśmy w dzisiejszej publikacji stanowi jedno z podstawowych źródeł informacji dla pracodawców, którzy chcą zatrudniać pracowników młodocianych, czy to w celu nauki zawodu czy przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Zmian jest bardzo dużo, dlatego też ustawodawca uchylił poprzednio obowiązujące Rozporządzenie. Szczególnie ważne z punktu widzenia pracodawcy zatrudniającego pracowników młodocianych jest znajomość załączników do Rozporządzenia. W załączniku nr 1 wymienione zostały prace, które nie mogą być wykonywane przez młodocianych. Natomiast w załączniku nr 2 wymieniono prace, które mogą być wykonywane przez młodocianych powyżej 16 roku życia, o ile ma to związek z przygotowaniem zawodowym. Na pracodawcy ciąży duża odpowiedzialność przy zatrudniania pracowników młodocianych. Musi on przeprowadzić ocenę ryzyka wykonywanej pracy, przeprowadzić stosowne szkolenia, instruktaż przed rozpoczęciem pracy, stworzyć odpowiednie warunki bhp. Jak nietrudno zauważyć zatrudnianie młodocianych wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i znajomością wielu przepisów w tym obszarze. Co do nowego Rozporządzenia, to wchodzi ono w życie z dniem 30 września 2023 roku i od tego czasu będzie obowiązywało przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnoletnie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!