Z dniem 13 października 2022 r. wzrosły limity kwoty wolnej w podatku od spadków i darowizn, co wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 października 2022 r. w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z 2022 r. poz. 2084).
Z przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wynika, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje:
Jeżeli nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części [por. art. 6 ust. 1a ustawy o podatku od spadku i darowizn].
Wysokość podatku od spadków i darowizn zróżnicowana jest w zależności od grupy podatkowej, do której zalicza się nabywcę. Zaliczenie do jednej z trzech grup uzależnione jest od osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której następuje nabycie rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia kwoty wolne dla darowizn przeznaczanych przez obdarowanych wynoszą obecnie:
Powyższe dotyczy zwolniona z podatku kwoty darowizn przeznaczanych przez obdarowanych na określone cele mieszkaniowe, co wynika z przepisu art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 10 434 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 20 868 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.
Co więcej, w § 1 ust. 2 rozporządzenia wprowadzono następujące limity od dnia 13 października 2022 r., tj.:
Tym samym zmianie uległy dotychczasowe limity kwot wolnych od podatku uregulowane w przepisie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj.:
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat darowizny w rodzinie przeczytaj ten artykuł.
Co więcej, zgodnie z rozporządzeniem, zmiana również sięgnęła skalę podatkową, a mianowicie doszło do wzrostu przedziałów, do których stosuje się poszczególne stawki podatków.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Kogo obowiązuje podatek od spadków i darowizn?
Co w sytuacji, gdy nabycie obowiązuje w częściach?