Zwolnienie dyscyplinarne – za co?
Zwolnienie dyscyplinarne w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy określane jest jako rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Tryb dyscyplinarny został uregulowany w przepisie art. 52 kodeksu pracy i wynika z niego, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Niewątpliwie zwolnienie dyscyplinarne zazwyczaj następuje z winy pracownika. Jednym z najczęstszych powodów doprowadzających do zwolnienia dyscyplinarnego jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, przez co należy rozumieć:
- bezprawne zachowanie pracownika – chodzi o uchybienie podstawowym obowiązkom pracowniczym, np. nagminne niewykonywanie poleceń pracodawcy;
- naruszenie albo zagrożenie naruszenia interesów pracodawcy, np. prowadzenie działalności konkurencyjnej względem pracodawcy mimo zakazu o działalności konkurencyjnej, który powinien być umieszczony w umowie o pracę;
- zawinienie, które może być umyślne lub powstać w wyniku rażącego niedbalstwa – chodzi o powstanie szkód majątkowych na rzecz pracodawcy, szkód interesu materialnego, a także szkód niematerialnego naruszenia dyscypliny pracy.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że:
- Bezprawność zachowania pracownika nie wystarcza do przydania naruszeniu obowiązku pracowniczego charakteru ciężkiego. Określenie “ciężkie naruszenie” należy tłumaczyć z uwzględnieniem stopnia winy pracownika i zagrożenia dla interesów pracodawcy, powstałego wskutek jego działania (zaniechania).
- Zachowanie pracownika uzasadniające rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. powinno być bezprawne, zawinione i naruszające lub zagrażające interesom pracodawcy. Bezprawność zachowania pracownika przejawia się w nieprzestrzeganiu przezeń porządku prawnego, a ściślej – naruszeniu podstawowego obowiązku pracowniczego. Obiektywnej cenie podlega fakt, czy pracownik naruszył swoje podstawowe obowiązki.
- Bezprawność stanowi element przedmiotowy kwalifikacji danego zachowania. Dla zastosowania art. 52 § 1 pkt 1 k.p. decydujące znaczenie ma ustalenie, czy dany obowiązek jest podstawowy, a w dalszej kolejności – czy jego naruszenie ma charakter ciężki [por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt I PSK 100/22].
Obowiązki i uprawnienia pracodawcy w związku z dyscyplinarnym zwolnieniem pracownika
Jeśli chodzi o obowiązki i uprawnienia pracodawcy w zakresie zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, to należy pamiętać o tym, że:
- Pracodawca, chcąc przypisać pracownikowi zarzut ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, musi wykazać jego umyślną winę lub rażące niedbalstwo w zakresie działania/zachowania pracownika.
- Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (czyli dyscyplinarnie) nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od dnia uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (oznacza to, że pracodawca może jeszcze przez miesiąc zastanowić się nad zastosowaniem trybu dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę).
- Okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę oznaczają powzięcie czy uzyskanie przez pracodawcę różnego rodzaju wiarygodnych informacji dotyczących nagannego zachowania pracownika, w stopniu usprawiedliwiającym rozwiązanie o pracę w trybie dyscyplinarnym.
- Pracodawca, rozwiązując umowę o pracę z pracownikiem na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy, zobowiązany jest wskazać w oświadczeniu doręczanym pracownikowi przyczynę swojej decyzji (należy jednak zapamiętać, że dopóki oświadczenie nie zostanie skutecznie złożone pracownikowi, to stosunek pracy trwa).
- Pracodawca w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinien zawrzeć pouczenie o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy.
A jeśli chcesz przeczytać o niezgodnym z prawem rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia i związanych z tym uprawnieniach pracodawcy i pracownika, to przeczytaj ten artykuł.
Zwolnienie dyscyplinarne na L4
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
- jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
- w razie trwającej ponad 1 miesiąc usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż te wymienione powyżej.
WAŻNE – pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który jest nieobecny w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Powyższe uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika zostało uregulowane w przepisie art. 53 kodeksu pracy. Przepis ten daje możliwość pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę, jeżeli zachodzą określone tą regulacją warunki niezdolności pracownika do pracy – tym samym pracodawca może, ale nie musi zwalniać z tego tytułu pracownika, bowiem dla jednego pracodawcy przedłużająca się niezawiniona nieobecność pracownika do pracy może być akceptowalna, a dla innego już nie.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że:
- Warunkiem rozwiązania stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia bez winy pracownika jest zatem upływ okresu ochronnego i utrzymująca się nadal niezdolność pracownika do pracy, przy czym uprawnienie pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy w tym trybie trwa dopóty, dopóki pracownik nie stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
- Należy przy tym zwrócić uwagę, że w świetle art. 53 § 3 k.p., jeżeli przyczyną usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest niezdolność do jej świadczenia wskutek choroby, to stawienie się pracownika do pracy tylko wtedy aktualizuje dla pracodawcy zakaz niezwłocznego rozwiązania stosunku pracy, gdy stawienie się to pozostaje w związku z odzyskaniem przez pracownika zdolności do pracy, czyli powrotem do zdrowia.
- Wspomniany zakaz nie znajduje zatem zastosowania, jeżeli pracownik pomimo tego, iż stawił się do pracy, jest nadal do niej niezdolny wskutek choroby [por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2021 r., sygn. akt I PSK 129/21].
Jeśli dojdzie już do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, należy pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, który odzyskał zdrowotną zdolność do pracy i który zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu choroby w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Niemniej warunki ponownego zatrudnienia wymagają dokonania „nowych” uzgodnień stron, albowiem dochodzi do nawiązania nowego stosunku pracy i podpisania nowej umowy o pracę.
Zwolnienie dyscyplinarne – konsekwencje
Głównymi konsekwencjami zwolnienia dyscyplinarnego są:
- utrata źródła dochodu, albowiem natychmiastowo rozwiązywany jest stosunek pracy (jednakże należy pamiętać, że pracownik otrzymana wynagrodzenie za przepracowany okres);
- utrata prawa do odprawy;
- utrata prawa do odprawy emerytalnej i rentowej;
- utrata prawa do otrzymania dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy;
- utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych;
- fakt zwolnienia dyscyplinarnego zostanie odnotowany w świadectwie pracy.
Podsumowanie
Zwolnienie dyscyplinarne to zdecydowanie najbardziej dotkliwe zakończenie stosunku pracy, albowiem konsekwencje wynikające z zastosowania tego trybu mogą przyczynić się do utraty wielu praw przez pracownika. Jeśli jesteś pracownikiem, to pamiętaj, że gdy Twój pracodawca postanowi Cię zwolnić dyscyplinarnie, możesz się z tym nie zgodzić i odwołać do sądu pracy w terminie 21 dni od dnia otrzymania od pracodawcy oświadczeniu o dyscyplinarnym zwolnieniu.
Więcej na temat rozwiązania umowy o pracę przeczytasz w tym artykule.