|
|
4 minut czytania

Zwolnienie z opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców z nadpłatą – jednak możliwe

ZUS potrącił ci nadpłatę przy zwolnieniu ze składek? Masz prawo do zwrotu nadpłaty przeczytaj.

zwolnienie z opłacania ZUS dla przedsiębiorców z nadpłatą

Termin na składanie wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS minął 30 czerwca 2020 r. Niemiła niespodzianka spotkała przedsiębiorców, którzy posiadali na swoim koncie rozliczeniowym w ZUS nadpłatę. Z uwagi na brak precyzyjnego zapisu w ustawie, ZUS przy wydawaniu decyzji o zwolnieniu pomniejszał kwotę zwolnienia o kwotę nadpłaty. W niektórych przypadkach mogły to być znaczące kwoty.

Zwolnienie ze składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r.

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS mogli złożyć przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników lub zatrudnienie pracowników mieściło się w limicie do 49 osób. Były jeszcze dodatkowe wymagania przychodowo/dochodowe, które musieli spełnić przedsiębiorcy. Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS mógł być złożony jednorazowo i wówczas obejmował miesiące marzec-maj 2020 r.

Przedsiębiorca mógł również złożyć 3 odrębne wnioski na każdy miesiąc. ZUS cyklicznie wydawał decyzje o udzieleniu zwolnienia z opłacania składek ZUS. Niestety osoby, które posiadały nadpłatę zostały jej pozbawione, ponieważ za miesiące kwiecień-maj 2020 r. była ona zaliczona z urzędu przez ZUS na poczet należnych składek za te miesiące, a w wydanej decyzji była podana kwota zwolnienia pomniejszona o nadpłatę.

Jakie zmiany wprowadziła ustawa?

Pisaliśmy już o tym na etapie projektu ustawy, ale dla przypomnienia powtórzymy. W ustawie z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1423) w art. 10 wprowadzony został zapis:

“Art. 10. 1. W przypadku złożenia do dnia 30 czerwca 2020 r. wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu dotychczasowym, zwalnia się z obowiązku opłacenia należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r., w wysokości określonej w art. 31zo, także wówczas, gdy składki te zostały opłacone lub na poczet tych składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki. Opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695, 875 i 1291).

2. Zwolnieniu z obowiązku opłacenia, o którym mowa w ust. 1, podlegają należne składki wykazane w deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj 2020 r. znane na dzień ponownego rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.”

Zapis nie zmienił się w stosunku do projektu ustawy, a więc wszyscy przedsiębiorcy, którzy posiadali nadpłatę będą mogli ją odzyskać.

Zwolnienie z opłacania składek dla przedsiębiorców z nadpłatą – informacja ZUS

Na stronie internetowej ZUS jeszcze na etapie procedowania ustawy, bo 30 lipca 2020 r. pojawił się komunikat, z którego wynika, że wszystkie wnioski osób posiadających nadpłatę w ZUS będą ponownie rozpatrywane. Z informacji tam zawartej wynika, że dotyczy to Płatników składek, którzy:

  • posiadali nadpłatę lub
  • dokonali płatności składek za miesiące kwiecień-maj 2020 r.
Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek.

Umorzenie składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych za miesiące kwiecień-maj 2020 r. będzie dokonane:

  • w wysokości 100% przy zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w wysokości 50% przy zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

ZUS informuje, że nie należy składać ponownie wniosków o umorzenie, ponieważ będą rozpatrzone z urzędu wnioski złożone pierwotnie. Zwrot nadpłaconych składek będzie możliwy na wniosek Płatnika po ustaleniu wysokości umorzenia, o czym ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty. Jeżeli nie zostanie złożony wniosek o zwrot nadpłaty to zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności.

ZUS opublikował już 21 sierpnia 2020 r. na swoich stronach internetowych kolejną informację w tej sprawie. W bieżącym komunikacie ZUS apeluje do Płatników o nie składanie wniosków o zwrot nadpłaty do 20 września 2020 r., wszystkie informacje zawarte są tutaj.

Jak pobrać dokumenty w sprawie zwolnienia ze składek ZUS? – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie