Nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT prowadził sprzedaż towarów na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak powinna wyglądać faktura potwierdzająca taką transakcję? Jaką stawkę należy zastosować? Zapraszamy do lektury.
Sprzedaż towaru za granicę przez nievatowca – omówione zagadnienia:
Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT i dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów unijnych nie ma obowiązku rejestracji do VAT-UE. Konieczność ta dotyczy bowiem wyłącznie czynnych podatników VAT, którzy dokonują tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaW określonych sytuacjach zwolniony podatnik VAT ma obowiązek rejestracji do VAT-UE. Konieczność taka wystąpi, gdy:
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, którego nie objął obowiązek rejestracji do VAT-UE, nie ma również obowiązku składania do urzędu skarbowego comiesięcznych informacji podsumowujących VAT-UE. Także w tym przypadku jest to powinność zarezerwowana co do zasady dla czynnych podatników VAT.
Program do faktur – Darmowe kontoW tym miejscu warto zaznaczyć, iż do WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) dochodzi wówczas, gdy sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z powyższym sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia nie będzie stanowiła WDT. Należy ją traktować jak zwykłą sprzedaż krajową, która podlega wpisowi do uproszczonego rejestru sprzedaży (do prowadzenia którego zobowiązani są podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT – więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
W związku z powyższym, podatnik zwolniony z VAT, który sprzedał towar kontrahentowi z UE powinien wystawić standardową fakturę ze stawką „zw” oraz informacją o podstawie zwolnienia. Co ważne, sprzedaż towarów do krajów członkowskich wlicza się do limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Sprzedaż towarów do UE przez nievatowca - co z obowiązkiem rejestracji do VAT-UE?
Podatnik zwolniony z VAT a sprzedaż towarów do UE - jaka stawka?