W podatku VAT wyróżnia się dwa rodzaje zwolnień: podmiotowe, które dotyczy osób, które nie przekroczyły przychodu 200.000 zł rocznie, oraz przedmiotowe, które można stosować niezależnie od wysokości przychodu. Sprawdź, czy zwolnienie przedmiotowe dotyczy osób świadczących nauczania języków obcych oraz korepetycji.
Świadczenie korepetycji z zakresu edukacji szkolnej może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27, który mówi, że zwolnione z VAT są “usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli”.
Aby korepetycje korzystały ze zwolnienia VAT z art. 43 ust.1 pkt 27 powinny więc spełniać łącznie poniższe warunki:
Niespełnienie, chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że nie można korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji nauczyciela, należy więc odnieść się do pojęć powszechnie używanych, a także przepisów unijnych, czy wydawanych wyroków, w tym TSUE.
Indywidualne interpretacje podatkowe wskazują, że “nauczyciel” to osoba przekazująca wiedzę zgodną z jej wykształceniem kierunkowym. Nie musi to być osoba z wykształceniem pedagogicznym (w rozumieniu ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela), ale np. osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe (np. ukończone studia wyższe matematyczne i udziela korepetycji z matematyki).
„Nauczyciel” powinien zatem legitymować się wiedzą, kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania (czy to publicznym, czy prywatnym), np. zgodnie z Prawem oświatowym, Prawem o szkolnictwie wyższym.
Nauczyciel to specjalista w temacie, który ma wykształcenie kierunkowe dla danego tematu i w tej dziedzinie uczy innych (w zakresie posiadanego poziomu wykształcenia).
Zdarzało się, że osoby z ukończonymi studiami na kierunku fizyka uznawały, że są zwolnione z VAT jako korepetytor z matematyki, ponieważ w ramach studiów musieli zdać matematykę na poziomie wyższym niż podstawowe.
Jednak pojawiły się rozstrzygnięcia, które mówią, że przy ukończonych studiach z fizyki można być uznanym za nauczyciela-korepetytora przy udzielaniu korepetycji z fizyki, dla innych dziedzin nie jest się nauczycielem, nawet jeśli poznało się te przedmioty w trakcie edukacji. W podobnym tonie stwierdzają m.in. poniższe interpretacje:
Warunek prywatnego nauczania (który jest jedną z przesłanek do zwolnienia z VAT dla korepetycji) jest spełniony wyłącznie jeśli korepetycje są wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu). Przy czym nie ma znaczenia czy umowa jest podpisana z rodzicem, uczniem czy grupą uczniów, znaczenie ma to, kto udziela korepetycji.
Jeśli korepetytor ma firmę i zatrudnia pracownika/zleceniobiorcę/podwykonawcę B2B, który w ramach jego firmy będzie udzielał korepetycji – nie będzie to już uznawane za usługę prywatnego nauczania (tj. sprzedaż takiej usługi jest wykonana przez firmę, ale to nie usługodawca jest nauczycielem udzielającym korepetycji – nie jest to więc prywatne nauczanie).
Powyższe oznacza, że firma może świadczyć usługi korepetycji w dwóch stawkach:
Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony, aby móc skorzystać ze zwolnienia z VAT dla korepetycji z edukacji szkolnej (nie obejmuje to korepetycji z języka obcego) jest to, aby poziom przekazywanej wiedzy na korepetycjach był przedszkolny, podstawowy, ponadpodstawowy lub wyższy (kształcenie powszechne lub wyższe).
Powinny to być więc usługi nauczania, które obejmują materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły lub uczelnie wyższe. Musi istnieć tu zatem zgodność realizowanego w ramach prywatnego nauczania materiału z materiałem przewidzianym w programie nauczania w wymienionych placówkach oświatowych.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN wykształcenie to zasób wiedzy określony programem danej szkoły, jednocześnie np. wykształcenie podstawowe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole podstawowej i gimnazjum, wykształcenie średnie to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole średniej, wykształcenie wyższe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w wyższej uczelni.
Osoby, które uczą języków obcych i nie wykonują tego jako nauczyciel ani w ramach szkolenia zawodowego podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28. Stanowi on, ze zwolnione z VAT są usługi nauczania języków obcych (oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane), inne niż wymienione w pkt 26 (świadczone przez jednostki oświatowe), pkt 27 (usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli z zakresu edukacji szkolnej) i pkt 29 (usługi kształcenia zawodowego/przekwalifikowania zawodowego).
A zatem nie trzeba tu spełniać żadnych dodatkowych warunków. Jednak ważne jest, aby wcześniej wykluczyć możliwość zwolnienia z pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT.
Zwolnienie przedmiotowe z VAT przysługuje na podstawie art. 43 ust.1 (ustawy o VAT):
W świetle powyższego, z przedmiotowego zwolnienia z VAT w przypadku korepetycji można skorzystać tylko dla nauczania języka obcego, w pozostałych przypadkach trzeba być nauczycielem lub korepetycje muszą obejmować kształcenie zawodowe
Przeczytaj także jak opodatkować dochody z udzielania korepetycji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.