|
|
3 minut czytania

Zwolnienie ze składek ZUS a zasiłek chorobowy właściciela

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było dużą pomocą dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy mogli skorzystać z takiej możliwości oczywiście złożyli wnioski do ZUS. W tamtym momencie tak naprawdę nikt się nie zastanawiał nad wypłatą zasiłku chorobowego. Ważna była informacja, że pomimo zwolnienia z opłacania składek przedsiębiorca objęty jest ochroną ubezpieczeniową. W publikacji odniesiemy się do wypłaty zasiłku chorobowego z uwzględnieniem okresu zwolnienia z opłacania składek.

zasiłek chorobowy przedsiębiorcy a zwolnienie z ZUS

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego?

Przedsiębiorca podlega pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Na etapie składania dokumentów zgłoszeniowych do ZUS ma możliwość wyboru czy chce opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe czy też nie. Jeżeli zdecyduje, że nie będzie opłacał tej składki w przypadku choroby nie będzie miał prawa do wypłaty zasiłku. Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać, że w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego prawo do wypłaty zasiłku chorobowego powstaje dopiero po upływie 90 dni od momentu przystąpienia do ubezpieczenia. Do okresu 90 dni wliczane są poprzednie okresy ubezpieczeniowe pod warunkiem, że nie istnieje pomiędzy nimi przerwa dłuższa niż 30 dni. Od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki kiedy zasiłek będzie przysługiwał od pierwszego dnia. Zostały one zapisane w art. 4 pkt 3 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 poz. 1368).

W przypadku przedsiębiorców opłacających pełen ZUS co daje w 2020 r. kwotę 76,84 zł miesięcznie. Inna kwota będzie w przypadku osób, którzy korzystają z opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych, kwota na ubezpieczenie chorobowe w 2020 r. wynosi 19,11 zł. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z “Małego ZUS plus”, czyli ZUS od dochodu będą opłacali składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45% od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która jest ustalana indywidualnie.

Zasiłek chorobowy właściciela na zasadach ogólnych

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą przyjmowana jest przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe przed powstaniem niezdolności do pracy z okresu 12 miesięcy kalendarzowych lub faktycznego okresu ubezpieczenia. Stawka procentowa zasiłku chorobowego wynosi najczęściej 80% podstawy wymiaru. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wraz ze zwolnieniem lekarskim ZUS ZLA należy doręczyć do ZUS formularz ZUS Z-3b. Obecnie wszystkie dokumenty są składane do ZUS w postaci elektronicznej.

Zasiłek chorobowy właściciela a zwolnienie ze składek ZUS

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. mają prawo do świadczeń z powodu choroby i macierzyństwa. Zgodnie z ustawą tarcza antykryzysowa:

  1. Art. 31zs.W przypadku osób prowadzących pozarolnicza działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, jeżeli przepisy uzależniają prawo lub wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych od opłacenia składek, składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 31zo, zwolnione z obowiązku ich opłacania traktuje się jak składki opłacone.
  2. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca oraz duchowny zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 1 lutego 2020 r.
  3. Osoba, której dotyczy zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zgłoszeni przez nią do tego ubezpieczenia członkowie rodziny zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Warunkiem jest podleganie pod ubezpieczenie chorobowe na dzień 1 lutego 2020 r. Podstawa do naliczania tego zasiłku pozostaje na takim samym poziomie jakby opłacał składki na ubezpieczenia społeczne.

ZUS od wynagrodzeń a zwolnienie z zapłaty składek ZUS – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003