Jedną z przyczyn wystąpienia wysokiej stopy bezrobocia w kraju są zmiany w obrębie koniunktury, czyli sytuacji ekonomicznej. Dlatego podczas kryzysów i recesji często mamy do czynienia z bezrobociem koniunkturalnym. Co to takiego i jakie wpływ ma ono na gospodarkę?
Bezrobocie jest zjawiskiem występującym, gdy osoby chcące podjąć aktywność zawodową – nie może takowej znaleźć. Wskaźnik stopy bezrobocia jest jedną z najistotniejszych miar, która odzwierciedla sytuację ekonomiczną kraju. Wyróżniamy kilka rodzajów bezrobocia, w zależności od charakteru przyczyn stojących za osłabieniem rynku pracy.
Bezrobocie koniunkturalne jak sama nazwa wskazuje, wynika ze specyfiki cyklów koniunkturalnych, czyli wahań rynkowych i zmianach zachodzących w gospodarce. Zazwyczaj jest krótkoterminowe, ale pomimo to jego skutki finansowe mogą znacząco obciążyć ekonomię kraju.
Niepokojącym sygnałem jest sytuacja, kiedy popyt na towary i usługi spada. Dzieje się tak właśnie podczas recesji i ujemnego wzrostu gospodarczego. Powoduje to mniejszą sprzedaż i spadek przychodów dla przedsiębiorstw, które następnie zmuszone są obniżyć koszty pracy. Wiąże się to z redukcją zatrudnienia. Zwolnieni pracownicy, którzy nie będą w stanie podjąć ponownie aktywności zawodowej, przyczynią się do wzrostu stopy bezrobocia. Innymi czynnikami potęgującymi to zjawisko mogą być:
Rosnące bezrobocie nie jest pożądana sytuacją na rynku. Jego skutki odbijają się na wiele sfer życia ekonomicznego i społecznego. Są to np.:
Jako kolejne rodzaje bezrobocia można wyróżnić:
W wyniku krachu na rynkach finansowych i bankowych w 2008 w Stanach Zjednoczonych mieliśmy do czynienia z recesją gospodarczą i wzrostem bezrobocia koniunkturalnego. Osoby, które straciły swoje dotychczasowe źródło utrzymania, nie było w stanie spłacać zaciągniętych kredytów, co przyczyniło się do masowych bankructw.
Miało to wpływ również na rynek nieruchomości – zmalał popyt na nowe mieszkania, więc nastąpiła redukcja etatów wielu pracowników budowlanych, pogłębiając problem. W obliczu kryzysu zazwyczaj władza decyduje się na modyfikacje w polityce monetarnej i obniżenie stóp procentowych. Tak też stało się w przypadku Systemu Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA).
Po ożywieniu gospodarki, sytuacja się odwróciła. Wzrósł popyt i sprzedaż mieszkań, zwiększając zapotrzebowanie na pracowników z sektora budowlanego i obniżając finalnie bezrobocie koniunkturalne.
Na skutek wybuchu pandemii wiele przedsiębiorstw było zmuszonych tymczasowo zamknąć lub mocno ograniczyć swoją działalność. Upadek firmy lub zmniejszenie jej przychodów doprowadziło do wielu zwolnień. Rząd wprowadził program tarczy antykryzysowej, która miała przeciwdziałać negatywnym skutkom spowolnienia gospodarczego. Po stopniowym złagodzeniu obostrzeń pracodawcy znów mogli kontynuować pracę w swoich firmach i zaczęto na nowo zatrudniać nowych pracowników.
Działania zapobiegające bezrobociu zależą od konkretnej sytuacji gospodarczej kraju. Najpopularniejszymi metodami walki z bezrobociem są:
Nie da się ukryć, że nie jest możliwe całkowite wyeliminować bezrobocia koniunkturalnego. Rynek jest zbyt dynamiczny i zmienny, aby przewidzieć, kiedy nastąpi recesja, skutkująca wzrostem stopy bezrobocia. Można jednak na takie sytuacje przygotować pewne działania i kreować politykę pieniężną w taki sposób, aby móc zawczasu zminimalizować to ryzyko. Przedsiębiorcy powinni być świadomi poszczególnych procesów, aby odpowiednio zaplanować strategię swojej firmy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.