Jaki związek mają dobra osobiste i ich ochrona w środowisku zawodowym? Przede wszystkim taki, że pewne działania podejmowane przez pracodawców mogą doprowadzić do stwierdzenia naruszenia dóbr osobistych (zazwyczaj pracowników).
Podstawowym przepisem dotyczącym ochrony dóbr osobistych jest art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski z dnia 2 kwietnia 1997 r., zgodnie z którym przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych.
Co więcej dobra osobiste są wartościami niematerialnymi człowieka, które przykładowo wymienia ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny w przepisie art. 23, zaliczając do nich zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukową, artystyczną i racjonalizatorską. O tym co należy rozumieć poprzez dobra osobiste, ich naruszenie oraz mechaniczny ich ochrony przeczytacie w niniejszym artykułu.
Przesłanki ochrony dóbr osobistych i środki ich sądowej ochrony uregulowano w przepisie art. 24 Kodeksu cywilnego. Głównymi przesłankami ochrony dóbr osobistych, które muszą być spełnione łącznie, są:
Pierwsze dwie przesłanki musi udowodnić powód dochodzący ochrony, bowiem co do zasady pozwany może bronić się wykazując, że nie działał bezprawnie.
Tym samym, jeśli w roli powoda występuje pracownik (tj. podmiot, którego dobra zostały naruszone), to ciężar udowodnienia wyrządzenia szkody w postaci naruszenia dóbr osobistych ciąży właśnie na nim.
Natomiast jeśli chodzi o bezprawność, to dowód w tym zakresie polega na wskazaniu okoliczności, które w konkretnej sytuacji uzasadniają działanie sprzeczne z prawem bądź niedopełnieniu obowiązku wynikające z normy prawnej – czyli każde działanie naruszające dobre osobiste, które godzi przepisom prawa.
Ochrona dóbr osobistych na podstawie przepisu art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego przysługuje każdej osobie, której dobru osobistemu cudze działanie bezpośrednio zagraża lub je narusza.
Przepis art. 11(1) Kodeksu pracy stanowi, że Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.
Problematyka w tym zakresie została powiązana z ochroną godności pracowniczej z obowiązkiem m.in. równego traktowania pracowników, czy też zakazem dyskryminacji w zatrudnieniu. Co więcej, pracodawca jest obowiązany postępować wobec pracowników w sposób, który świadczy o szacunku dla umiejętności zawodowych, pozycji społecznej, przynależności do grupy narodowościowej, wyznaniowej, rasowej, czy też przekonań politycznych.
Tym samym wśród naruszeń dóbr osobistych pracownika przez pracodawcę można wymienić, przykładowo:
Jednym z elementów składowych obowiązku wykonywania pracy jest obowiązek poddania się ocenie kwalifikacyjnej, która służy weryfikacji przydatności pracowników do pracy. Brak subiektywnie oczekiwanej pochwały nie stanowi naruszenia dobra osobistego. Dlatego też warto pamiętać, że nawet negatywna ocena nie narusza dóbr osobistych pracownika, o ile zawarte są w niej jedynie fakty i nie zawiera sformułowań zmierzających do poniżenia, ośmieszenia lub upokorzenia pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika stanowi bezprawne działanie, gdy pismo rozwiązujące stosunek pracy zawiera zwroty oczywiście naruszające godność lub inne dobra osobiste. W szczególności, gdy bezprawne i bezpodstawne zwolnienie z pracy podważało reputację lub renomę zawodową pracownika w sposób prowadzący do utraty zaufania wymaganego do dalszego wykonywania określonego zatrudnienia lub wykorzystania posiadanych kwalifikacji zawodowych do prowadzenia innej działalności gospodarczej. Ma to miejsce również, jeśli takie pismo zawierało zwroty znieważające, obraźliwe, oczywiście nieprawdziwe, poniżające, ośmieszające lub upokarzające pracownika nielegalnie pozbawionego zatrudnienia.
Więcej na temat samego rozwiązania umowy o pracę znajdziesz tutaj.
Zgodnie z przepisem art. 24 §1 Kodeksu cywilnego pracownik, którego dobro osobiste zostało zagrożone bezprawnym działaniem pracodawcy może skorzystać z następujących środków ochrony niemajątkowych, tj.:
Z kolei zgodnie z przepisem art. 24 §1 (zdanie trzecie) Kodeksu cywilnego (…) Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Regulacja wymienia zaś możliwość skorzystać z środków ochrony majątkowych, wśród których wyróżniamy:
W przypadku naruszenia dobra osobistego pracownika w miejscu pracy, o którym to naruszeniu wiedzieli lub mogli wiedzieć inni pracownicy, istnieje możliwość zobowiązania pracodawcy do ogłoszenia przeprosin na terenie zakładu pracy wobec innych pracowników.
Zgodnie z § 3 analizowanej regulacji stanowi, że powyższe przepisy, tj. te dotyczące środków ochrony niemajątkowej i majątkowej nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Z powyższego wynika, że podstawę ochrony określonych dóbr osobistych pracownika stanowić mogą również przepisy:
Przykładowo, art. 55 §1(§) Kodeksu pracy stanowi, że rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika może nastąpić m.in. w wypadku dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Tym samym pracownik ma możliwość rozwiązania stosunku pracy, w przypadku naruszenia przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika.
Instytucją, do której można zgłaszać wszelkie naruszenia jest Państwowa Inspekcja Pracy.
Z kolei jeszcze chodzi o powództwo na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, to sprawę należy skierować do sądu właściwym (rzeczowo) – w przypadku pozwu o ochronę dóbr osobistych jest sąd okręgowy.
Niewątpliwie naruszenie dóbr osobistych pracownika przez pracodawcę pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji – oczywiście dla pracodawcy. Po stronie pracownika, którego prawa zostały naruszone, istnieje obowiązek udowodnienia, że pracodawca w sposób bezprawny i zawiniony naruszył jego dobra osobiste. Przepisy prawa cywilnego przewidują szereg środków ochrony majątkowej i niemajątkowej, za pośrednictwem których pracownik może wystąpić z odpowiednim roszczeniem do właściwego sądu. Dlatego też ważne jest, aby pracodawca w miejscu pracy przestrzegał zasad w zakresie poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika.
A jeśli jesteś ciekawy czym są kompetencje miękkie i co może docenić pracodawca zajrzyj do tego artykułu, w którym szczegółowo omawiamy tę kwestię.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Gdzie zgłosić naruszenie dóbr osobistych?