Dotychczasowe modele zarządzania zaczynają stawać się przestarzałe i nie spełniają już tak dobrze swoich roli, jak kiedyś. Zważając na dynamikę zmian zachodzących na rynku, być może warto spróbować czegoś nowego – np. turkusowego modelu zarządzania?
Przed skupieniem się na turkusowym stylu zarządzania, najpierw wyjaśnijmy, czym w ogóle są modele zarządzania i czemu one służą?
Najprościej mówiąc, są one zestawem pewnych zasad i zachodzących w organizacji procesów, które w założeniu mają prowadzić do realizacji celów strategicznych. Poznanie tych reguł zazwyczaj odbywa się poprzez obserwację zachowań członków zespołu i dostosowanie się do nich. Należą do kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa.
Istnieje kilka koncepcji, klasyfikujących i charakteryzujących poszczególne style zarządzania, aczkolwiek w tym artykule skupimy się na tych, opisanych przez Frederica Laloux, a zwłaszcza na jednym z nich.
Wg powyżej wspomnianego autora, wyróżnia się 5 różnych stylów zarządzania, które opisują etap rozwoju firmy. Są to następująco:
Reasumując to, o czym była mowa wcześniej. Zaletami turkusowych organizacji są przede wszystkim:
Wspomniany sposób zarządzania posiada również pewne wady, które warto jest mieć na uwadze:
Istnieje wiele możliwości stosowania dobrych praktyk, aby każdego dnia poprawiać całokształt organizacji. Są to np.:
Jeden ze wzorców turkusowej organizacji jest PKS Gdańsk-Oliwa SA. Początki wprowadzania nowego podejścia nie były łatwe, gdyż pracownicy interpretowali postulaty jako chęć wyeliminowania wszelkich zasad organizacji. Z tego względu, kierownictwo postanowiło zainwestować w swoją kadrę i zorganizować spotkania tematyczne z ekspertami. Następnie pomysłem pracowników było wprowadzenie kodeksu koleżeńskiego, ustanawiający nowe, dopuszczalne wzorce postępowania w firmie. Dodatkowo w samoorganizujących się zespołach wybierane są osoby do pełnienia poszczególnych ról, takich jak: lider ds. kadr, lider ds. jakości itd.
Innymi pionierem turkusowego podejścia do organizacji była firma Mentax 3A. Na początku swojej działalności zaoferowała ona swoim pracownikom niepełny wymiar czasu pracy w tygodniu bądź pracę zdalną. Z kolei nie przyznaje się premii uznaniowych, aby zachować transparentność finansową względem wszystkim pracowników itd. Istnieje możliwość udziału w szkoleniach, aczkolwiek nie stanowi do obowiązku dla żadnego z członków personelu.
Jak widać, powyżej opisywana strategia, daje wiele możliwości przetestowania jej w praktyce i zweryfikowania, czy Twoja firma jest gotowa na ten duży krok i całkowitą zmianę podejścia do prowadzenia biznesu. Przyglądając się systematycznemu kultywowaniu codziennych praktyk i zachowaniom takim jak otwartość na nowe pomysły, sprawne rozwiązywanie problemów, skuteczność działań operacyjnych działalności znacząco wzrasta. Turkusowy model zadziałania okazuje się być rozwiązaniem wartym rozpatrzenia i zaaplikowania do swoich działań.
Chcesz dowiedzieć się, jakie są jeszcze inne style zarządzania ludźmi i wybrać najbardziej odpowiedni dla swojego zespołu? Przeczytaj tej artykuł!
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.