Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje dwie legalne możliwości korzystania z utworu, tj. poprzez nabycie autorskich praw majątkowych od twórcy (umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych) oraz poprzez uzyskanie licencji od uprawnionego (umowa licencyjna).
W niniejszym artykule dowiesz się czym jest umowa licencyjna i jakie są jej najważniejsze elementy.
Umowa licencyjna została uregulowana w przepisach art. 66 i nast. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kluczową jednak przepisem jest art. 66 ust. 1, który stanowi, że umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba że w umowie postanowiono inaczej. Z kolei zgodnie z ustępem 2 analizowanego przepisu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa po upływie pięciu lat (albo innego okresu umownie ustalonego przez strony w umowie).
Tym samym powyższy przepis określa:
WAŻNE – analizowany przepis art. 66 ust. 1 ma charakter dyspozytywny, co oznacza, że strony mogą formułować inne postanowienia w umowie, niżeli wynika to z ustawy. W ramach zasady swobody umów można również ustalić zakres terytorialny w dowolny sposób dla różnych pól eksploatacji, np. szersze terytorium na potrzeby promocji na polu eksploatacji udostępnianie w miejscu i czasie przez siebie wybranym fragmentów określonego utworu.
Dodatkowo tylko warto wskazać, że podstawę wyróżnienia umów licencyjnych stanowi przepis art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który to odróżnia umowy upoważniające do korzystania z praw autorskich od tych przenoszących same prawa.
Umowa licencyjna jest jedną z umów prawnoautorskich. W piśmiennictwie wskazuje się, że użyte w przepisie wyrażenie „umowa licencyjna” odnosi się do źródła stosunku cywilnoprawnego3. Przedmiotem umowy licencyjnej jest upoważnienie do eksploatacji utworu, które jest względnym prawem podmiotowym (licencji).
Przepis art. 67 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera elementy przedmiotowo istotne dla umowy licencyjnej. W szczególności wskazać należy, że umowa licencyjna jest umową upoważniającą do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu tego korzystania.
Niemniej elementami istotnymi przedmiotowo są następujące składniki umowy, tj.:
Umowa licencyjna może zawierać dodatkowe elementy w postaci określenia szerszego zakresu, miejsca i czasu korzystania z utworu, a także postanowienia o wyłączności. Co więcej, umowa ta może lecz nie musi być zawarta za wypłatą wynagrodzenia. Nie wymaga też zachowania żadnej szczególnej formy (np. pisemnej), z zastrzeżeniem licencji wyłącznej.
Stronami umowy licencyjnej są:
WAŻNE – Jeżeli przedmiotem umowy jest utwór współautorski, to zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych do udzielenia licencji potrzebna jest zgoda wszystkich jego współtwórców.
Umowa licencyjna jak każda umowa może zostać wypowiedziana. Jednakże w przypadku, gdy strony umowy licencyjnej nie uregulowały w jej treści przedmiotu wypowiedzenia (terminu i okoliczności) przepisy art. 66 i art. 68 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawierają regulacje dotyczące okresu obowiązywania umowy i ustawowego terminu wypowiadania umów licencyjnych.
Więcej na temat wypowiedzenia umowy licencyjnej znajdziesz dowiesz się w naszym kolejnym artykule.
W piśmiennictwie wskazuje się, iż podstawą klasyfikacji umów licencyjnych jest zakres i charakter uprawnień licencjobiorcy. Wobec czego wyróżnia się:
Z kolei sublicencja stanowi pewnego rodzaju upoważnienie do korzystania z utworu, którego udziela licencjobiorca. Ponieważ udzielenie licencji jest obciążeniem prawa, także udzielenie sublicencji wymaga zgody licencjodawcy (por. art. 67 ust. 3 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych). Sublicencja może polegać na udzieleniu sublicencjobiorcy upoważnienia do korzystania z utworu w tym samym zakresie co licencjobiorca lub w węższym. Sublicencja wygasa najpóźniej z chwilą wygaśnięcia licencji, z której ona wypływa.
Nie ulega wątpliwości, że umowy licencyjne zaraz obok umów o przeniesienie autroskich praw majątkowych są kolejną często wybieraną formą umów umożliwiających korzystanie z utworów objętych prawem autorskim. Jednakże warto mieć na uwadze, iż jak to bywa w przypadku każdej umowy cywilnoprawnej, że istotne jest sporządzenie jej treści zgodnie z przepisami prawa, w tym przypadku przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jak i również kodeksu cywilnego. Prawidłowa konstrukcja treści umowy licencyjnej zagwarantuje odpowiednie wykorzystanie utworu, z korzyścią i bez pokrzywdzenia obu stron umowy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest umowa licencyjna?
Jakie są elementy umowy licencyjnej?
Jakie są rodzaje umów licencyjnych?