Jak mogliście zauważyć, nowelizacja ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian w zakresie dotychczasowych przepisów. Wynika to między innymi z obowiązku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE z 2019 r. L 186, s. 105, dalej: Dyrektywa).
Zobacz nasz film na temat zatrudnienia na umowę o pracę:
Nowelizacja wprowadza nie tylko zmiany w dotychczasowym brzmieniu niektórych przepisów, ale ustanawia również dodatkowe regulacje. Wśród przepisów, które ulegną modyfikacji są te regulujące umowę o pracę.
W ramach przypomnienia planowane zmiany weszły w życie z dniem 1 sierpnia 2022 r.
W ramach przypomnienia, obecnie obowiązujące przepisy regulują kwestie dotyczącą umowy o pracę w Rozdziale II Kodeksu pracy, w szczególności w przepisie art. 25 i następnych.
Zgodnie z aktualnymi przepisami Kodeksu pracy umowa o pracę może zostać zawarta na okres próbny, na czas określony bądź na czas nieokreślony (por. art. 25 §1 Kodeksu pracy).
Co więcej, umowa o pracę określa strony zawieranej umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności:
Co do zasady, umowa o pracę może zostać rozwiązana poprzez:
Więcej na ten rozwiązania umowy o pracę znajdziesz tutaj.
Przepis art. 4 ust. 1 Dyrektywy stanowi, że pracodawcy będą mieli obowiązek informowania pracowników o zasadniczych aspektach stosunku pracy.
Takimi informacjami będą m.in. kwestie przewidziane ust. 2 lit a‒d, g, k Dyrektywy, obejmujące:
Do najważniejszych zmian należy modyfikacja poniższych przepisów dotyczących głównie umów o pracę na okres próbny, ale też innych ogólnych postanowień zgodnych dla każdego rodzaju umowy.
Poniżej propozycje nowego brzmienia przepisów:
1) 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2) 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Odpowiedź brzmi tak. Prawodawca przewidział w tym zakresie następujące (najważniejsze) modyfikacje – poniżej propozycja nowego brzmienia przepisów:
Tym samym, w przypadku pracodawcy, zarówno w oświadczeniu jak i zawiadomieniu o zamiarze wypowiedzenia umowy pracodawca zobligowany będzie do sporządzenia stosownego uzasadnienia podjętej decyzji.
Zmiany przewidziane w nowelizacji Kodeksu pracy zdecydowanie koncentrować się będą na treści umowy o pracę, bowiem proponuje się rozszerzenie art. 29 §1 Kodeksu pracy o dodatkowe kwestie uregulowane w pkt 6 i 7 projektu, które przewidują odpowiednio:
Niewątpliwie wprowadzone zmiany brzmią nieco skomplikowanie, niemniej trzeba podkreślić, iż po wejściu w życie nowych przepisów pojawią się zapewne stosowne komentarze do nowych przepisów i praktyczne wzory w przedmiocie ich stosowania.
Na tę chwilę z analizy projektowanych przepisów wynika, iż zmiany obejmować będą czas trwania okresu próbnego, możliwość przedłużenia umowy, ponowne zatrudnienie tego samego pracownika oraz rozszerzenie treści zawieranej umowy (tj. jej elementów). Co więcej, warto też mieć na uwadze nowe regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony, albowiem na pracodawcy spoczywać będą nowe (dodatkowe) obowiązki, chociażby w zakresie uzasadnienia motywów wypowiedzenia umowy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.