Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur znów przesunięty – przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Ministerstwo wykryło problemy w kodzie, funkcjonalności i wydajności systemu. Co oznacza to dla przedsiębiorców?
Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Ministerstwo zdaje sobie sprawę z tego, że polskie firmy nie mogą pozwolić sobie na zastój w wystawianiu faktur, co mogłoby zagrozić stabilności gospodarczej. Minister zapowiedział przetarg na zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur, który miałby na celu wykrycie kolejnych potencjalnych błędów. Ministerstwo deklaruje też zintensyfikowanie konsultacji, tak aby KSeF został wprowadzonym w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem przedsiębiorców. „Nie możemy dopuścić do bałaganu na miarę Polskiego Ładu+” – powiedział Andrzej Domański, a także „Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzebny gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę. Ale wprowadzenie KSeF nie może zagrażać działalności gospodarczej”.
O KSeF rozmawialiśmy z naszym księgowym.
Minister finansów deklaruje – „Krajowy System e-Faktur jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu”. Możemy tym samym spodziewać się, że kolejna prognozowana data oddania systemu do użytku nie pojawi się prędko.
Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkowy dla czynnych podatników VAT od 1 lipca 2024, natomiast podatników zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025.
Pytanie, kiedy stanie się ono obligatoryjne, pozostaje otwarte.
Przedsiębiorcy zainteresowani korzystaniem z KSeF mogą zarejestrować się do środowiska testowego. Aplikację znaleźć można na stronie podatki.gov.pl, a logowanie się do niej następuje poprzez jedną z metod uwierzytelniania. System zezwala na anonimowy dostęp, aby umożliwić podgląd pojedynczych wystawionych w nim faktur.
Wszystkiego o Krajowym Systemie e-Faktur dowiesz się z naszego kompendium wiedzy na temat systemu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.