Postojowe jest jednym ze środków pomocy Rządu w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Często spotykamy się z pytaniem: “czy osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o świadczenie postojowe?”. Odpowiedź brzmi: tak. W artykule dokładnie omawiamy sytuację i odpowiadamy na najpopularniejsze wątpliwości.
Postojowe jest jednym ze środków pomocy Rządu w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Często spotykamy się z pytaniem: “czy osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o świadczenie postojowe?”. Odpowiedź brzmi: tak. W artykule dokładnie omawiamy sytuację i odpowiadamy na najpopularniejsze wątpliwości.
W początkowej wersji projektu używano pojęcia “samozatrudnieni”. W oficjalnej wersji postojowe dotyczy “osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą” (przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność) na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. Z tego powodu w dalszej części artykułu skorzystamy z aktualnego określenia. Do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zaliczają się również samozatrudnieni.
Zdefiniowanie “samozatrudnienia” przysparza problemów. W polskim prawie wciąż nie powstała oficjalna definicja tego słowa. Aby przybliżyć temat, przygotowaliśmy zrozumiałą i opartą na rzetelnych źródłach definicję. Samozatrudnienie (ang. self-employment) oznacza w języku polskim “pracę na własny rachunek”, “działalność na własny rachunek”, “samodzielną działalność zarobkową”, “działalność gospodarczą osób fizycznych” (w tym wykonujących wolne zawody).
W ogólnym rozumieniu samozatrudnienie określa sytuację, w której osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko oraz ponosi konsekwencje majątkowe i gospodarcze tej działalności, zwykle definicja obejmuje osoby nie zatrudniające pracowników.
Wynagrodzenie postojowe dla przedsiębiorców dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jeżeli miały one przestój w następstwie spowodowany przez koronawirusa. Można otrzymać je w pełnej postaci lub jedynie część.
Postojowe to świadczenie – nieoskładkowane i nieopodatkowane. Można się o nie starać trzykrotnie. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze świadczenia o kwocie wynoszącej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli: 2080 złotych. Nie zawsze jednak samozatrudniony i inni przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnej kwoty postojowego.
Świadczenie postojowe należy się:
Aby otrzymać wsparcie dla samozatrudnionych i przedsiębiorców, należy wypełnić stosowny wniosek.
Wniosek należy złożyć najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wypełniony wniosek można przesłać korzystając z PUE ZUS, za pośrednictwem Poczty lub dostarczyć go osobiście do skrzynki na dokumenty w placówce ZUS. Należy pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje uzyskania świadczenia. Na wniosek ZUS odpowie za pośrednictwem ZUS PUE lub za pomocą tradycyjnej poczty. Jeśli uzyskana decyzja będzie odmowna ZUS, można za pośrednictwem ZUS odwołać się do sądu. Odwołanie musi zostać złożone pisemnie w terminie miesiąca od otrzymania decyzji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.