Amortyzujesz nieruchomość? Sprawdź, czy będziesz mógł dokonywać odpisów aż do pełnego zamortyzowania się.
Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła wiele zasadniczych zmian na różnych polach ustaw podatkowych. Cały czas czytamy, piszemy i uczymy się nowych regulacji, jest to proces ciągły. Pewne przepisy już obowiązują, niektóre dopiero zaczną obowiązywać, dlatego tak trudno czasami za tym wszystkim nadążyć. W dzisiejszej publikacji opiszemy, czy od nieruchomości nabytych przed 2022 rokiem można dokonywać odpisów amortyzacyjnych aż do pełnego zamortyzowania.
Wiele osób, które wynajmują nieruchomości mogło wybrać opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych. W takim przypadku nabywano prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które można ujmować w kosztach uzyskania przychodów. Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła nowe regulacje w świetle, których nie ma możliwości opodatkowania najmu nieruchomości mieszkalnych na zasadach ogólnych a jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Oznacza to w praktyce odejście od ujmowania amortyzacji w kosztach podatkowych. Należy również pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku najem prywatny będzie mógł być opodatkowany tylko na ryczałcie.
Na temat amortyzacji w Polskim Ładzie pisaliśmy już na łamach naszych publikacji.
Przepisy dość precyzyjnie odnoszą się do amortyzacji budynków mieszkalnych. Jedynie te nieruchomości mieszkalne nabyte do końca 2021 roku mogą jeszcze w 2022 roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale od 1 stycznia 2023 roku już to będzie niemożliwe. Z takim podejściem organów podatkowych nie zgadzają się jednak osoby wynajmujące nieruchomości i zwracają się z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. W jednej z nich nr 0113-KDIPT2-1.4011.151.2022.1.AP z dnia 31 marca 2022 roku Wnioskodawca stoi na stanowisku, że może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać te odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów na zasadach obowiązujących w dniu 31 grudnia 2021 r. do momentu pełnego zamortyzowania tych środków trwałych. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu napisał, że zgodnie ze zmienionymi przepisami od 1 stycznia 2022 roku amortyzacji nie podlegają m.in. budynki i lokale mieszkalne. Jedynie na podstawie przepisu przejściowego istnieje możliwość kontynuowania amortyzacji jeszcze przez 2022 rok, pod warunkiem, że nieruchomość była nabyta do końca 2021 roku. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w innej interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.1223.2021.1.MGR z dnia 16 lutego 2022 roku.
Nikt więc nie powinien już chyba mieć wątpliwości, że nie będzie możliwości kontynuowania amortyzacji nieruchomości mieszkalnych aż do pełnego zamortyzowania. Rok 2022 jest ostatnim okresem, w którym odpisy amortyzacyjne mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.