Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, czy masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mają szereg różnego rodzaju obowiązków, o których muszą wiedzieć i się z nich wywiązywać. Znajomość aktualnych przepisów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, co nie jest wcale takie łatwe, ponieważ zmian jest bardzo dużo i trzeba je na bieżąco monitorować. Dlatego w licznych publikacjach przedstawiamy informacje na wiele ważnych tematów. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej.
Co do zasady na kasie fiskalnej jest ewidencjonowana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Nie zawsze już od pierwszej sprzedaży trzeba posiadać kasę fiskalną. Są przepisy, w których zostały szczegółowo opisane okoliczności kiedy nie trzeba posiadać kasy fiskalnej lub jej posiadanie jest wymagane od samego początku prowadzenia firmy.
Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w którym w paragrafie 4 zostały wymienione szczegółowo towary i usługi, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania bez względu na limit sprzedaży. Już pierwsza sprzedaż objęta jest obowiązkiem zarejestrowania na kasie fiskalnej. Znajdują się tam m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, doradztwa podatkowego, w zakresie opieki medycznej. Dostawy komputerów, sprzętu radiowego i telekomunikacyjnego, części i akcesoria do pojazdów samochodowych i wiele innych wymienionych w rozporządzeniu.
Jeżeli przedsiębiorca nie dokonuje dostawy towarów i nie świadczy usług wymienionych w paragrafie 4, to jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej jeżeli:
W załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencji na kasie fiskalnej zostało wymienione szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Wspomniane rozporządzenie jest wydawane na czas określony, obecne obowiązuje do 31 grudnia 2024 roku. W przepisach opisany został szczegółowy katalog towarów i usług, które mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Dodatkowo określone zostały również warunki, jakie musi spełniać przedsiębiorca, żeby mógł skorzystać ze zwolnienia z ewidencji.
Wśród czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania można przykładowo wymienić:
Kiedy się jednak okaże, że nie możemy lub nie chcemy korzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej należy sprawdzić:
Każde z tych pytań wymaga szczegółowej odpowiedzi, która będzie również zależała od profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Wiele cennych i szczegółowych informacji jest dostępnych na stronach rządowych, zachęcamy do ich odwiedzenia.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!