|
|
2 minut czytania

Kto może otrzymać zwrot VAT w terminie 40 dni?

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot VAT w terminie 40 dni.

zwrot VAT w terminie 40 dni

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Przedsiębiorcy mają obowiązek dokonywania zapłaty różnego rodzaju podatków, ale również przysługuje im prawo do otrzymania nadpłaty lub zwrotu podatku. Jeżeli chodzi o rozliczenia w VAT, to urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, jeżeli taka wystąpi. W dzisiejszym artykule opiszemy, kiedy przedsiębiorca będzie miał prawo do otrzymania zwrotu VAT w terminie 40 dni.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Zaczynamy od tego zagadnienia, ponieważ jest ono nierozerwalnie związane z tematem naszej dzisiejszej publikacji. Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury, nazywanej również fakturą ustrukturyzowaną. Powstał Krajowy System e-Faktur, w którym będą przechowywane i archiwizowane e-Faktury. W roku 2022 przedsiębiorca może, ale nie musi skorzystać z systemu e-Faktur, opcja ta jest dobrowolna. Zwrot w terminie 40 dni jest właśnie dedykowany dla przedsiębiorców, którzy jednak skorzystają z wystawiania faktur sprzedaży w systemie e-Faktura.

czym jest faktura ustrukturyzowana

 

Kto może otrzymać zwrot w terminie 40 dni?

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku przepisami ustawy o podatku VAT, otrzymanie zwrotu w terminie 40 dni jest możliwe pod następującymi warunkami, które muszą być spełnione łącznie:

  1. Wystawianie faktur sprzedaży wyłącznie w postaci ustrukturyzowanej. Wyjątkiem mogą być sytuacje wystawienia:
    • faktury zwykłej, z powodu braku zgodności z wzorem faktury ustrukturyzowanej,
    • paragonów z NIP nabywcy, które są fakturami uproszczonymi.
  2. Kwota podatku naliczonego lub różnica podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji, nie może przekraczać 3.000 zł.
  3. Przedsiębiorca w okresie 12 miesięcy poprzedzających okres zwrotu podatku VAT był:
    • zarejestrowany, jako czynny podatnik VAT,
    • za każdy okres rozliczeniowy składał pliki JPK_V7,
    • posiadał rachunek bankowy lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej, który jest odnotowany na białej liście.

Termin 40 dni na zwrot podatku VAT jest liczony od dnia złożenia rozliczenia w postaci pliku JPK _V7, z którego wynika kwota zwrotu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003