Masz samochód w leasingu? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w tym zakresie.
Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video
Chyba jedną z najbardziej popularnych form wejścia w posiadanie własnego samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej jest zakup pojazdu w leasingu. Jednak Polski Ład wprowadza również w tym obszarze pewne modyfikacje, które mogą spowodować, że leasing będzie mniej atrakcyjny. Sprawdźmy więc, o co chodzi z tymi zmianami.
Przedsiębiorcy bardzo często decydowali się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego. W takim przypadku pojazd nie był już ujmowany w ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, tylko był traktowany jako majątek prywatny leasingobiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi przedsiębiorca sprzedając samochód po upływie 6 miesięcy od wykupu nie musiał płacić podatku dochodowego od jego sprzedaży, ani w działalności gospodarczej, ani poza działalnością.
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca, który będzie chciał wykupić samochód z leasingu do majątku prywatnego nie skorzysta już z możliwości sprzedaży bez podatku po upływie pół roku od wykupu. W życie wchodzą nowe przepisy, zgodnie z którymi pojazdy samochodowe wykupione z leasingu po 31 grudnia 2021 roku do majątku prywatnego, jeżeli zostaną sprzedane przed upływem 6 lat między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich odpłatnego zbycia, to będą musiały być opodatkowane. Taki przychód ze sprzedaży będzie traktowany i wykazywany jako przychód w działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapłaty podatku według takiej metody opodatkowania, jaka została wybrana w prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo należy również mieć na uwadze, że od dochodu trzeba będzie zapłacić jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez prawa do jej odliczenia.
Pan Andrzej prowadzi działalność gospodarczą w ramach, której zawarł umowę leasingu operacyjnego. W grudniu 2021 roku dokonał wykupu prywatnie samochodu z tego leasingu. Jeżeli będzie chciał sprzedać samochód w lipcu 2022 roku, to zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2021 roku, nie zapłaci podatku dochodowego od jego sprzedaży.
Pani Ania posiada samochód w leasingu operacyjnym, umowa została zawarta na firmę. W maju 2022 roku kończy się umowa i dojdzie do wykupu samochodu. Pani Ania zastanawia się, czy dokonać wykupu na firmę, czy prywatnie. Jeżeli wykup będzie dokonany prywatnie, to po zmianie przepisów od 1 stycznia 2022 roku, pani Ania dokonując sprzedaży pojazdu przed końcem maja 2028 roku będzie musiała wykazać przychód z działalności gospodarczej i zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dzień Dobry, co się stanie w sytuacji kiedy przedsiębiorca wykupi auto z leaasingu w maju 2022 roku do majtku prywatnego, w grudniu 2022 zamknie swoją działalność a w lipcu 2024 sprzeda samochód??? Jaka wtedy kwota zostanie opodatkowana, z dnia wykupu czy wartości pojazdu z dnia sprzedaży??? Interesuje mnie też w jaki sposób ten przychód trafi do PIT za rok 2024 kiedy już działalność nie istnieje???