|
|
4 minut czytania

Samochód z leasingu na firmę wykup prywatnie rozliczenie w PIT i VAT

Posiadasz samochód w leasingu? Sprawdź, jak wygląda rozliczenie podatkowe przy wykupie samochodu prywatnie.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną - omówione zagdanienia:

Pokaż więcej ↓

Leasing – materiał video

 

Posiadaczami samochodu w działalności gospodarczej najczęściej stajemy się w ramach zawieranych umów leasingowych. Przepisy mówią o dwóch rodzajach leasingu: finansowym i operacyjnym. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy rozliczyć w PIT i VAT prywatny wykup samochodu z leasingu.

Jakie mamy rodzaje umów leasingowych?

Ustawa o podatku dochodowym odnosi się do dwóch rodzajów leasingu:

  1. Finansowego.
  2. Operacyjnego.

Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu już w momencie zawarcia umowy leasingowej. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego dopiero w momencie wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingowej samochód przechodzi na własność leasingobiorcy.

Koniec umowy leasingu finansowego

W przypadku zawarcia umowy leasingu finansowego sprawa jest dość oczywista. Mianowicie w tym przypadku nie ma opcji wykupu z leasingu, ponieważ przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu już w momencie zawarcia umowy. Zgodnie z przepisami samochód zostaje wpisany do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, a więc nabywcy przedmiotu leasingu, a w kosztach księgowane są odpisy amortyzacyjne. Więcej informacji na temat leasingu finansowego można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Koniec umowy leasingu operacyjnego

Odmienna zasada obowiązuje przy zakupie samochodu na umowę leasingu operacyjnego. W tym przypadku przedsiębiorca dopiero po wykupie samochodu staje się jego właścicielem. Dodatkowo przedsiębiorca ma jeszcze do wyboru dwie opcje:

  1. Wykup samochodu na firmę.
  2. Wykup samochodu prywatnie.

W zależności od podjętej decyzji nieco odmiennie będzie wyglądało rozliczenie na gruncie podatku VAT i dochodowego. Poniżej zostaną opisane zasady, o jakich należy pamiętać przy wykupie.

Wykup z leasingu operacyjnego na firmę

Przy leasingu operacyjnym jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu na firmę, to wówczas pojazd zostaje wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Takie działanie ma jednak swoje późniejsze konsekwencje przy sprzedaży samochodu, kiedy to trzeba zapłacić podatek VAT należny od sprzedaży i podatek dochodowy.

Wykup z leasingu operacyjnego prywatnie

Przedsiębiorca może się również zdecydować na wykup samochodu z leasingu prywatnie i przepisy podatkowe tego nie zabraniają. Bez znaczenia pozostaje również fakt, czy faktura wykupu będzie wystawiona na osobę prywatną, bez numeru NIP, czy też na firmę. Taki sposób postępowania akceptują także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Najczęściej faktury są wystawiane na dane firmy, co i tak nie zmienia faktu, że dla organu podatkowe najważniejszą kwestia będze, czy samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, czy też nie. Jeśli nie, to taka czynność jest traktowana, jak przekazanie na cele prywatne. Przykładowa interpretacja z dnia 9 kwietnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.23.2021.4.MJ. Pozostaje jedynie do wyjaśnienia kwestia rozliczenia sprzedaży w PIT i VAT.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu prywatnie – rozliczenie w VAT

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie nie pozwala na odliczenie podatku VAT naliczonego od nabycia. Zgodnie z przepisami przekazanie nieodpłatnie na cele osobiste jest również opodatkowane w VAT, ale pod warunkiem, że przedsiębiorcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony.

Wykup z leasingu operacyjnego prywatnie – rozliczenie w PIT zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Przedsiębiorca, który decydował się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie nie musiał płacić podatku dochodowego od sprzedaży, jeżeli nastąpiła ona po upływie pół roku od nabycia pojazdu. Na takie postępowanie pozwalały przepisy podatkowe jeszcze do końca 2021 roku. To się jednak zmieniło od 1 stycznia 2022 roku. Polski Ład wprowadził bowiem nowe zapisy do ustawy o podatku dochodowym, w których świetle również wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie będzie obligował przedsiębiorcę do zapłaty podatku PIT, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem 6 lat od nabycia.

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego w podatku PIT
 
Do 31 grudnia 2021 roku
 
Od 1 stycznia 2022 roku
 
Sprzedaż po upływie 6 miesięcy od nabycia była zwolniona z zapłaty podatku PIT Sprzedaż po upływie 6 lat od nabycia będzie zwolniona z podatku PIT

Zmiana w podatku dochodowym przy wykupie z leasingu operacyjnego prywatne jest na tyle znacząca, że taki wykup może stać się mniej popularny.

Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video:

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 4 stycznia 2021 o 16:12
    Łukasz

    “Również po stronie podatku VAT przy sprzedaży samochodu z wykupu prywatnego nie powstanie obowiązek podatkowy”.

    Rozumiem, że obowiązek ze strony podatku VAT nie powstanie przy sprzedaży prywatnej niezależnie od tego, po jakim okresie samochód zostanie sprzedany (ewentualnie darowany), jeśli wykup samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy był na osobę prywatną, tak? Tzn. w przypadku podatku VAT okres 6 miesięcy nie dotyczy.

  2. 14 stycznia 2021 o 10:31
    Ifirma

    Więcej w zakresie zadanego pytania pisaliśmy tutaj i tutaj. Odnośnie pytania warto skonfrontować się z bieżącymi interpretacjami w temacie ewentualnie wystąpić o własną. Jak poruszyliśmy w cytowanym artykule: “Co jednak Krajowa Informacja Skarbowa – KIS sądzi w danym temacie? W przypadku wycofania auta celem jego dalszej prywatnej odsprzedaży KIS twierdzi, iż może być dane uznane za sprzedaż podlegającą opodatkowaniu. Dlaczego? Jako powód wskazują, iż auto było w firmie użytkowane i jego wycofanie celem sprzedaży staje się ominięciem podatku VAT. Jak jednak taki podatek miałaby naliczyć osoba prywatna i gdzie go wykazać nie jest już do końca przez KIS wyjaśniane.”

  3. 18 stycznia 2021 o 12:22
    Paweł

    Co to znaczy wykup prywatny? Wiem, że mój Leasingodawca (finansujący) nie zgodzi się na wystawienie faktury wykupu bez NIP-u na mnie jako osobę prywatną. Czy jeśli takiej faktury po prostu nie uwzględnię w księgowości (nie dam jej księgowej), oraz co z tego wynika samochód nie zostanie wpisany do rejestru środków trwałych to czy to będzie wtedy wykup prywatny?

  4. 17 lutego 2021 o 13:13
    Rafał

    No właśnie też się nad tym zastanawiam, z drugiej strony jak to się ma do JPK? Chyba ciężko teraz nie dać faktury do księgowej. 🙂

  5. 11 marca 2021 o 20:38
    piotr

    zaliczanie wydatków do kosztów jest prawem a nie obowiązkiem.
    Nie musisz dawać księgowej żadnych faktur kosztowych.

  6. 28 marca 2021 o 12:12
    Magdalena

    Witam mam auto w leasingu operacyjnym w banku BNP Paribas..chciałabym wykupić auto po 36 miesiącach na osobę prywatną by móc go później sprzedać. Jednak bank stawia sytuację tak:
    “Zgodnie ze stanowiskiem BNP Paribas Leasing Services, od 1 grudnia 2019r. sprzedaż przedmiotu leasingu może nastąpić na dotychczasowego korzystającego tylko z wykorzystaniem jego pełnych danych jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą (analogicznie jak faktury za raty miesięczne w trakcie trwania umowy), gdyż zarówno umowa leasingu, jak i występujący po niej wykup przewidziany w umowie zawarty był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tej osoby.
    Wystawienie w ten sposób faktury nie ogranicza możliwości ujęcia środka trwałego w majątku prywatnym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Na gruncie obowiązujących przepisów korzystający samodzielnie decyduje o alokacji wykupionego przedmiotu leasingu, do wykorzystywania w działalności gospodarczej lub do majątku prywatnego.
    Powyższa zmiana nastąpiła w wyniku rekomendacji doradcy podatkowego”
    Czy te przepisy nie pozwolą mi na wykup auta na osobę prywatną?(ostanią fakturę na osobę prywatną)Dziękuję

  7. 1 września 2021 o 14:25
    bobrowiec

    Też mam ten sam problem z BNP – chyba jedyna firma leasingowa która nie wystawia faktury na osobę prywatną przy wykupie. Nie wiem czy wykupiny na fakturę samochód można zarejestrować na osobę prywatną?

  8. 25 listopada 2021 o 06:49
    artur

    W tekście wyraźnie jest napisane:
    Przepisy podatkowe nie zabraniają wykupu samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy na osobę prywatną. Nie ma również większego znaczenia czy faktura na wykup samochodu będzie wystawiona na firmę czy też na osobę prywatną (bez numeru NIP). Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.
    Czyli nie księgujemy faktury i pojazd nie wchodzi w ewidencję środków trwałych. Urząd przy rejestracji jeśli we wniosku wpiszemy tylko swoje imię i nazwisko w dowodzie wpisuje tylko te dane bez nazwy firmy (działalności). I po temacie.
    BNP wydał rekomendację, bo chce być po bezpiecznej stronie – zwyczajowo im gorszy goradca tym bardziej bezpieczne rekomendacje.

  9. 17 grudnia 2021 o 23:33
    Podstawa prawna?

    Dlaczego Państwa wnioski nie zawierają podstaw prawnych, tylko są “Państwa opinią” . To, że treść może być zgodna ze stanem prawnym w danej chwili uważam , ze warto podać skąd /na jakiej podstawie popieracie Państwo takie stanowisko.
    Podatnik nie obroni się stwierdzeniem….. bo tak napisano na portalu “xyz” w internecie.

  10. 31 grudnia 2021 o 08:46
    Ifirma

    Nie zawsze każda sytuacja wynika z konkretnej podstawy prawnej. Bardzo byśmy chcieli by tak było niestety często przepisy nie są precyzyjne. Tam gdzie możemy powołujemy się na podstawy bądź wskazujemy interpretacje jakie już pojawiły się w temacie. Każdy przedsiębiorca powinien jednak pamiętać, że chroni go jedynie jego indywidualna interpretacja, a nie interpretacja wydana dla osoby trzeciej. Dlatego też warto mieć na uwadze to, że każdy o taką interpretację może wystąpić, o czym piszemy m.in. tutaj: https://www.ifirma.pl/blog/wniosek-o-wydanie-indywidualnej-interpretacji-podatkowej.html

  11. 12 stycznia 2022 o 23:16
    Ilona

    A co w przypadku jeśli zakończymy umowę leasingu wcześniej? czy raty leasingowe pozostałe do końca umowy leasingu można ująć w kosztach? Cena wykupu to już odrębna i indywidualnie ustalana sprawa.

  12. 19 stycznia 2022 o 15:51
    Marek

    Ponawiam pytanie Pani Ilony – Przy wykupie na osobę prywatną, jeśli zakończymy umowę leasingu wcześniej? czy raty leasingowe pozostałe do końca umowy leasingu można ująć w kosztach?

  13. 31 stycznia 2022 o 20:11
    Marcin

    Dzień dobry,
    Zastanawia mnie teraz jedna rzecz, bo trochę się pogubiłem.
    Załóżmy osoba A prowadząca JDG ma leasing i została do zapłacenia ostatnia faktura wykupowa.
    Osoba A nie przekazuje tej faktury do zaksięgowania, pojazd finalnie nie trafia ani na chwilę do środków trwałych firmy.
    Po określonym czasie decyduje się na sprzedaż samochodu prywatnie na umowę kupna sprzedaży.
    Podatek PIT jest w 2022r. jasny.
    Pytanie jest jak wygląda sprawa z VAT w tym przypadku.
    Czy trzeba zapłacić jakiś dodatkowy VAT, jeżeli tak to na jakich zasadach jest on wyliczany i gdzie to jest zgłaszane ? Z tego co rozumiem VAT płaci się od wartości rynkowej w momencie wyprowadzenia samochodu ze środków trwałych. W tym przypadku samochód jednak w ŚT nie był.
    Pozdrawiam

  14. 17 kwietnia 2022 o 20:19
    Ebys

    Ja mam takie pytanie bo niebawem będę miał możliwość wykupu po zakończeniu leasingu ,chciałbym wykupić na osobę prywatną ,prowadziłem działalność jednoosobową rozliczałem się na ryczałtu ,czyli nie odliczałem niczego bo nie miałem takiej możliwości i potrzeby ,leasing traktowałem jako kredyt bo tak było łatwiej zakupić nowy samochód ,obecnie działalność jest zawieszona ,jak w takiej sytuacji wygląda możliwość wykupu na osobę prywatną i ewentualna późniejsza odsprzedaż

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie