Masz pomysł na innowacje w swojej firmie? Sprawdź, jakie zmiany w uldze B+R wprowadza Polski Ład.
Przedsiębiorcy, którzy ponoszą nakłady na działalność badawczo-rozwojową dostali możliwości odliczenia pewnych kategorii kosztów kwalifikowalnych związanych z taką działalnością. Rozliczenie takiej ulgi nie należy do prostych, ale pozwala na zapłacenie mniejszej kwoty podatku dzięki możliwości podwyższenia kosztów do odliczenia. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jakie zmiany w uldze B+R wprowadził Polski Ład.
Jednym z kluczowych elementów wzrostu gospodarczego jest takie kreowanie regulacji podatkowych, które będą wspierały proces inwestycji i zwiększania produktywności firm. Z takiego założenia wyszedł ustawodawca, rozszerzając m.in. katalog kosztów kwalifikowalnych i ich wysokość w uldze badawczo rozwojowej. Pamiętajmy, że z ulgi mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Kategoria odliczeń | ||
Wysokość odliczenia kosztów kwalifikowalnych przez centra badawczo-rozwojowe (CBR) | ||
Kwota przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej | ||
Wsparcie innowacyjnych pracowników |
Jeżeli przedsiębiorca nie odliczy od swojego dochodu w zeznaniu rocznym kwot ulgi na działalność B+R, ponieważ poniósł stratę lub kwota dochodu była niewystarczająca, to ma możliwość odliczenia kwoty tej ulgi od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników. Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników:
Wysokość odliczenia wynosi w ramach tej ulgi obliczana jest jako:
Przykład 1.
Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym, który korzysta z ulgi B+R, poniósł stratę za 2022 rok i nie odliczył 10.000 zł ulgi. W zeznaniu podatkowym PIT-36L za ten rok może wykazać ulgę do odliczenia od zaliczek od wynagrodzeń innowacyjnych pracowników w kwocie 1.900 zł.
Ulgę na innowacyjnych pracowników przedsiębiorca może zacząć odliczać począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złoży zeznanie podatkowe, odliczenie stosuje do końca roku podatkowego.
Przykład 2.
Przedsiębiorca, który złoży zeznanie roczne za 2022 rok w lutym 2023 roku, może pomniejszyć zaliczki na podatek za innowacyjnych pracowników począwszy od miesiąca marca do grudnia 2023 roku.
Wprowadzone zmiany w Polskim Ładzie w zakresie ulgi B+R powinny zachęcić przedsiębiorców do jej stosowania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.