Wpisy oznaczone jako: Księga Przychodów i Rozchodów

jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów? Jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów
Podatkowa księga przychodów i rozchodów to nieskomplikowana i wymagająca stosunkowo niewiele czasu forma prowadzenia księgowości. Celem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest rozliczenie podatku od dochodu uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej (PIT-5/PIT-5L). Dowiedz się więcej na temat KPiR.
|
czym jest KPiR Księga przychodów i rozchodów – jak i kiedy ją zakładać?
Mali podatnicy, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub liniowo, nie muszą od razu prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych.
|
czym jest KPiR Wszystko o KPiR cz. 1
Zastanawiasz się, w jaki sposób prowadzić podatkową książkę przychodów? Przeczytaj artykuł na ten temat.
|
koszty bezpośrednie i pośrednie Koszty bezpośrednie i pośrednie w działalności gospodarczej
Prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz co to są koszty bezpośrednie i pośrednie? Zapoznaj się z artykułem, a lepiej zrozumiesz funkcjonowanie kosztów w twojej firmie.
|
PKPiR w 2020 Zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR – projektowana zmiana na 2020 rok.
Płacisz podatek dochodowy na zasadach ogólnych? W takim razie jesteś zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź co może się zmienić od nowego roku.
|
nierzetelna kpir a szacowanie dochodu Nierzetelna KPiR a szacowanie dochodu
Obawiasz się błędów w KPiR? Jeśli to drobne pomyłki, najczęściej nie ma się czego bać. Jednak gdy nierzetelne zapisy przekraczają dopuszczone normy albo KPiR nie jest prowadzona mimo takiego obowiązku, narażasz się na szacowanie dochodu przez urząd skarbowy. Czym jest szacowanie i co z niego wynika? Sprawdź!
|
czym jest KPiR Księgowanie kosztów w KPiR – do czego służą poszczególne kolumny?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów (tzw. KPiR) to ewidencja, w której ewidencjonowane są wszystkie zdarzenia w przedsiębiorstwie, mające wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednym z takich elementów są koszty uzyskania przychodów, które zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR należy ewidencjonować w kolumnach 10, 11, 12 i 13. Jakie wydatki należy ujmować w każdej z nich?
|
remanent na koniec roku Remanent na koniec roku – z jaką datą go sporządzić?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, koniec roku powinniśmy kojarzyć z formalnościami w księdze przychodów i rozchodów. Jedną z ważniejszych jest konieczność sporządzenia spisu z natury na zakończenie roku podatkowego.
|
porównanie metod KPiR Metoda memoriałowa i kasowa w KPIR – porównanie
Od początku nowego roku podatkowego przedsiębiorca może zmienić sposób ujmowania kosztów w czasie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bez konieczności informowania o tym fakcie US (potwierdza to interpretacja US Poznań-Jeżyce sygn. SD/415-29/06). Do wyboru ma on dwie metody – metodę memoriałową (trudniejszą, ale bardziej rzetelną) lub metodę kasową (tzw. uproszczoną).
|
metoda kasowa w prowadzeniu KPiR Metoda kasowa w KPiR
Przedsiębiorcy wpisują w KPiR osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metodę uproszczoną (kasową) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?
|

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce