W obrocie gospodarczym możemy spotkać się z sytuacją, gdy wpłacona zaliczka będzie pokrywała całą wartość przyszłego zobowiązania. Jak udokumentować i rozliczyć taki wpływ?
- 1. Faktura zaliczkowa na 100% wartości
- 2. Faktura zaliczkowa dla celów podatkowych
- 3. Zaliczka na 100% a faktura końcowa
Faktura zaliczkowa – omówione zagadnienia:
Faktura zaliczkowa na 100% wartości
Zasadniczo otrzymanie zaliczki w pełnej wartości zobowiązania nie będzie się różniło od częściowej zaliczki pod kątem dokumentacji. Takie zdarzenie należy udokumentować fakturą zaliczkową, którą wystawiamy do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wpływ.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaUwaga!
Fakturę zaliczkową wystawiamy wyłącznie wtedy, gdy strony ustaliły, że wpłata traktowana jest jako zaliczka. W niektórych sytuacjach nawet wcześniejsza wpłata może być traktowana jako zapłata za towar lub usługę.
Faktura zaliczkowa dla celów podatkowych
Faktury zaliczkowe są kojarzone przede wszystkim z koniecznością rozliczenia na ich podstawie VAT. I słusznie – zgodnie z przepisami, otrzymanie zaliczki generuje obowiązek podatkowy, zatem VAT z faktury zaliczkowej rozliczamy za ten miesiąc, w którym otrzymaliśmy wpływ. Błędem jest jednak uznanie, że na podstawie faktury zaliczkowej nigdy nie rozliczymy przychodu.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoJeśli wpłacona zaliczka pokryła całą wartość zamówienia, wystawiona do niej faktura zaliczkowa pozwoli na rozliczenie przychodu po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu usługi. W praktyce gospodarczej po zakończeniu transakcji przedsiębiorcy nanoszą adnotację z datą dostawy/usługi, i zgodnie z nią wykazują przychód.
Przykład.
Firma handlowa otrzymała zaliczkę na kwotę 1.230,00 zł brutto 18 września – wpłata pokrywała całą przyszłą dostawę towarów. Księgowa wystawiła fakturę zaliczkową z datą 18 września. Na tej podstawie rozliczyła VAT (w kwocie 230 zł) w deklaracji VAT za wrzesień.
Program do faktur – Darmowe konto12 października firma handlowa dostarczyła nabywcy zamówiony towar. Księgowa odnotowała na fakturze zaliczkowej, że transakcja została zakończona 12 października, i na tej podstawie uznała przychód z transakcji w kwocie 1.000 zł, dołączając go do podstawy wyliczenia zaliczki na PIT.
Zaliczka na 100% a faktura końcowa
Generalnie Ustawa o VAT, regulująca zasady wystawiania faktur, nie wskazuje przypadków, w których wystawia się zerowe faktury VAT.
Dlatego też w sytuacji, kiedy cała transakcja została udokumentowana wcześniej fakturą zaliczkową, zaleca się rezygnację z zerowej faktury końcowej i rozliczenie całej transakcji tak, jak wskazano powyżej – w oparciu o fakturę zaliczkową. Mimo to w obrocie gospodarczym nadal możemy spotkać się z przedsiębiorcami, którzy wystawiają zerowe faktury końcowe.
▲ wróć na początek