Jeśli kontrahent długo zwleka z zapłatą nie zawsze oznacza to, że nie odzyskamy swoich należności. Sprawdź, jak skorygować podatki od nieopłaconej faktury!
Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej spotykamy na swojej drodze wiele różnych osób. Niestety czasem trafia się ktoś nierzetelny bądź nieterminowy. Kontrahent spóźnia się z zapłatą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji. Jak odzyskać podatki od nieopłaconej faktury!
W przypadku nierzetelnego kontrahenta trzeba przede wszystkim podejmować próby odzyskania pieniędzy, korzystając z:
Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo polubownego odzyskania środków, oraz zgromadzimy dowody na ewentualność sprawy sądowej.
A co w sytuacji, gdy mija termin zapłaty podatków, a my nadal nie otrzymaliśmy wpływu od kontrahenta?
Jeżeli chodzi o VAT z nieopłaconej faktury, to mimo braku zapłaty od kontrahenta jesteśmy zobowiązani do zapłacenia VAT w ustawowym terminie. Na szczęście taki VAT można odzyskać – mechanizm ten nazywamy ulgą na złe długi. Aby ją zastosować, muszą być spełnione warunki:
Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, możemy odzyskać podatek należny. W tym celu:
Od 2020 roku ulga na złe długi występuje również w podatku dochodowym. W przypadku braku otrzymania zapłaty za fakturę w terminie 90 dni od terminu płatności wskazanego na fakturze przedsiębiorca może pod określonymi w przepisach warunkami skorygować podstawę opodatkowania. Z uwagi na stan pandemii tarcza 4.0 wprowadziła dla przedsiębiorców, którzy ponieśli z jej powodu negatywne skutki możliwość skrócenia wskazanego terminu w roku 2020 do 30 dni.
Aby dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić by skorzystać z ulgi w PIT przeczytaj tutaj.
W przypadku podatku dochodowego, zapłaconego od nieopłaconej faktury, wierzytelność można zgodnie z przepisami jakie występowały również przed 2020 rokiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zmniejszając wysokość podstawy opodatkowania.
Jednak taka opcja jest również obwarowana wymogami. Wartość nieopłaconej faktury można zaliczyć do kosztów, jeśli:
nieściągalność zaległości jest uprawdopodobniona, czyli udokumentowana:
Taką dokumentację można uzyskać, wstępując na drogę powództwa cywilnego, lub sporządzając protokół, w którym uzasadnimy, że postępowanie byłoby zbyt kosztowne w stosunku do długu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.